A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemmel karöltve szervezte a Diabétesz Világnapi rendezvényt. November 12-én vasárnap már reggel 9 órakor, a regisztráció megnyitásakor hosszú kígyózó sorban álltak az érdeklődők. Az előző évekhez képest több száz fővel többen voltak kíváncsiak a gazdag, színes programokra!
Tudományos program
Az ünnepélyes megnyitót követően 10 és 12 óra között került sor a tudományos programra, melynek moderátora Prof. Dr. Martos Éva sportszakorvos, rektori főtanácsos volt.
Fókuszban a mozgás
Elsőként Prof. Dr. Radák Zsolt, az MTA doktora, az MTSE tudományos és innovációs rektorhelyettese tartotta meg az Agyunkra megy a mozgás! című tudományos, de ugyanakkor könnyed hangulatú, humorral fűszerezett előadását, melyben kiemelte az agy fejlődésében szerepet játszó mozgás fontosságát: miszerint a testedzés javítja az idegsejtek kapcsolódási lehetőségeit, és javítja a memóriát is. Elmondta, hogy kutatási eredmények megerősítik, hogy a mozgás tökéletes a depresszió ellen, valamint gátolja a korfüggő memória vesztést is.
Ezt követően Shenker-Horváth Kinga, az MTSE Sport-Táplálkozástudományi Központ dietetikusa beszélt a testösszetétel-mérés jelentőségéről sportolóknál és diabéteszeseknél. Elmondta, hogy a tápláltsági állapot minőségi felméréséhez és az étrendi beavatkozások hatékonyságának követéséhez fontos a test összetételének pontos ismerete. Ehhez különböző eszközök adhatnak megbízható képet a test összetételéről, zsír-, víz-, csont- és izomtömegéről és a csontok ásványi anyag tartalmáról. Az előadásban bemutatásra kerültek azok az eszközök, melyekkel sokkal átfogóbb képet kaphatunk, mintha csak egy szobamérleg segítségével kerülne vizsgálatra a testtömeg. Gyakran a testtömeg index (BMI – body mass index) alapján határozzák meg az ember állapotát, azonban a magas BMI nem egyértelműen utal elhízásra, hiszen a nagy tömeg eredhet izomból is, erre hozott példákat, képeket olimpikon sportolókról, akikkel együtt dolgozott. Ezek a mért értékek segítenek a pontos edzésterv és diéta kialakításában, hozzájárulnak a célok gyors és hatékony eléréséhez, valamint a mérés rendszeres ismétlésével a változás is könnyen nyomon követhető. InBody készüléken való testösszetétel-mérésre volt lehetőség a világnapon is jelentkezni, erre buzdította az előadó a jelenlevő hallgatóságot is.
Számít, hogy mit eszünk?
A következőkben Dr. Svébis Márk, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika és a Sportos Cukorbetegek Egyesületének sportos diabetológusa a fehérjék és zsírok vércukorszintet befolyásoló hatásáról beszélt és az arra adható inzulinadagolási ajánlásokat osztotta meg gyakorlati módon. Bár alapvetően 1-es típusú cukorbetegként táplálkozásunk fő fókuszában a szénhidrát számítás áll, fontos a fehérjék és zsírok kalkulálása is. A fehérjék és a zsírok is vércukoremelkedést okoznak szénhidrát mellé fogyasztva. Fehérjék esetében ennek az oka, hogy egyes aminosavakból a máj cukrot tud előállítani (glükoplasztikus aminosavak), másrészt emelik a glukagon szintjét, ami szintén cukortermelésre ösztönzi a májat. A zsírok pedig a felszívódásukat követően átmeneti inzulinreziszenciát okoznak. Erre gyakorlatias, számszerűsített példát is láthattunk.
Kezelést segítő eszközök
A tudományos előadások sorában a következő téma a ketonmérés volt, Dr. Luczay Andrea, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Bókay utca részlegének diabetológusa beszélt a KetoCont készülék beszerzésének szükségességéről, egyszerű, de adott helyzetben létfontosságú használatáról. Praxisából hozott példákon keresztül szemléltette azokat az eseteket, amikor a ketontestek mérésével súlyosabb problémákat tudtak megelőzni gyermekeknél.
A tudományos program utolsó blokkjában Dr. Kocsis Győző, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika diabetológusa beszélt a hibrid zártrendszerű inzulinpumpa előnyeiről, hátrányairól gyakorlati tapasztalatokkal, gondozásban lévő páciensei példáinak bemutatásával.
Kerekasztal beszélgetések, élménybeszámolók
Az délutáni szekcióban a gyakorlat került előtérbe személyes hangvételű, izgalmas élménybeszámolókkal.
Foci és kamaszprogram
Elsőként focista fiatalok beszélgetését hallgathattuk meg. A középiskolások idén a Sportos Cukros színekben megnyerték a korosztályos Sweet Euro bajnokságot, felnőttek pedig Hevesi Tamás vezetésével a Dia Euro futsal kupán győzedelmeskedtek. Mindkét bajnokságon kizárólag diabéteszesek indulhattak, a csapatok erre az alkalomra álltak össze. A gyerekek csapatából Dobos Donát és Merényi Marci, a felnőtt csapatból Tövisháti Tamás és Méreg Máté focisták mellett Béki János, a DiaEuro Sportegyesület titkára is részt vett a beszélgetésen. Külön érdekesség, hogy Merényi Marci időközben bekerült a felnőtt csapatba, így példakép lehet a focista gyerekek számára, akik majd egyszer a felnőtt cukorbeteg futsal válogatottban szeretnének játszani.
Nagyszerű volt hallgatni, hogy egyiküket sem érte soha hátrányos megkülönböztetés a diabétesz miatt, és teljes értékű tagként játszanak a hétköznapok során is a saját csapatukban. Kicsi koruktól kezdve keményen részt vettek az edzéseken, a diabétesz soha nem volt kifogás, indok a lógásra. Ehhez az is kellett, hogy az edzések során kitapasztalják, mire hogyan reagál a szervezetük, mennyi szénhidrátra, illetve inzulinra van szükségük a legjobb teljesítményhez.
A sportolók után kevésbé sportos, de előbb-utóbb mindenkit érintő téma került porondra, mégpedig a kamaszkor. A Sportos Cukorbetegek Egyesülete 2022. őszén indította el a kamaszoknak szóló programját Sweet Tee(n)s címmel, és jelenleg már a 3. csoport vehet részt a Horváth Zsuzsanna pedagógus által vezetett programon. Albrecht Sarolta pszichológus a sorstársi közösség támogató erejét emelte ki, a kamaszok pedig azért is szerették ezeket az alkalmakat, mert az őszinte, támogató légkörben bármit meg mertek kérdezni.
A beszélgetéseket Magyar Marci moderálta.
Extrém teljesítmények
Rövid szünet után magashegyi túra tapasztalatait Légár Balázs, diabos túravezető osztotta meg saját képeivel illusztrálva. Balázs a hazai, mátrai túrákon kívül – vitt már Sportos Cukros csapatot az Alacsony Tátra 2043 méteren lévő Gyömbér csúcs sí/hótalpas meghódítására, valamint idén ősszel a szlovéniai Júlia Alpok 2864 méteren lévő sziklás, vasalt utas Triglav csúcsára is. A magashegyi túrák tekintetében elengedhetetlen feltétel a rendszeres mozgás, jó fizikai erőnlét, állóképesség, de fontos a mentális felkészülés is. Az extrém körülmények között azért extrém vércukor management-esetek is előfordulhatnak – az előadóval is történetek ilyenek, például amikor a rendkívüli hideg után a szállás rezsója felett kellett a vércukormérő készüléket felmelegíteni a használathoz.
A következő, extrém teljesítményekről szóló kerekasztal beszélgetés résztvevői: Nyikos Viktória ultrafutó, magyar bajnok, Gráczol Péter kerékpáros teljesítménytúrázó és Csík Csaba Krisztián bringás kalandor volt, a beszélgetést Dr. Svébis Márk moderálta. Hihetetlenül motiváló volt három – igazán extrém teljesítményt nyújtó – élő példát látni, hogy nincsenek akadályok, határok még diabbal sem. A felnőtt Sportos Cukros közösség tagjaival talán ezt a beszélgetést vártuk legjobban, igazi csemegének ígérkezett nekünk, akiknek szintén szenvedélyünk a sport, csak nem feltétlenül ilyen extrém méretekben.
Futva
A fiúkkal már előző edzőtáborokban volt jó szerencsém együtt edzeni, de Nyikos Viktória eredményeiről eddig csak olvastam, nagyon vártam, hogy személyesen megismerhessem. Elmondása alapján alapvetően introvertált alkatnak tartja magát, és ez volt az első diabétesz világnapi rendezvény melynek felkérésére igent mondott. Viktória 2022-ben lett országos bajnok 100 km-en, magabiztos teljesítménnyel, 7:48:17-es időeredménnyel (4:40-es tempóban) nyerte meg a Budakalászon rendezett 100 kilométeres országos bajnokságot. Izgalmas volt hallgatni, hogy milyen út vezetett idáig: futni igazából azért kezdett, hogy ötös legyen tesiből, az első kilenc évet edző nélkül csinálta és öt évvel ezelőtt futotta élete első hivatalos maratonját. Azóta már csatlakozott egy egyesülethez, és strukturáltan kezdett edzeni s ma már egy komplett team (dietetikus, futóedző, masszőr) segíti a felkészülését, de ami a legnagyobb áttörést hozta a sport és vércukor menedzsment szempontjából számára, az diabetológusa, dr. Svébis Márk támogatása volt. Hallgatói kérdésekre válaszolva tanácsokat adott az ultratávok frissítését illetően saját gyakorlata alapján, és a sérülés elkerülésére, esetleges rehabilitáció gyorsítására is voltak ajánlásai.
Nyeregben…. külföldön
Gráczol Péter gyermekkorában sportiskolába járt, így csöppent 9-10 évesen először az országúti kerékpározás világába, de néhány év után a küzdősportok felé fordult, s csak tanulmányainak befejezése után tért vissza a bringázáshoz; pályakerékpárosként sprinttávokon korosztályos eredményeket, még Magyar Bajnoki címet is begyűjtött. Aztán jött az ultracycling világa, a BRM (Brevet Randonneurs Mondiaux) kerékpáros teljesítménytúrák (200, 300, 400, 600km-es távokkal) az ország csaknem egész területén, amivel Super Randonneurs címet szerzett – ezek a szintek (teljes kvalifikációs folyamattal) vitték idén az 1200 km hosszú 12.000 méter szintemelkedést tartalmazó régi hagyományokkal bíró, négyévente megrendezésre kerülő Paris-Brest-Paris kerékpáros teljesítménytúrára, amire idén 71 ország 6810 kerékpárosával indult s amit az adott 90 órás szintidőn belül ultra brutál idővel, nettó 51 órával teljesített. A beszélgetés alatt a túrán készült felvételeket láthattuk a kivetítőn: a francia vidék helyszíneit, a néhány órás alvások kényszermegoldásait – testközelbe hozva egy ilyen kihívás mélységeit és magasságait. A Diabos Bringások Facebook oldalon biztatva-szurkolva végigkísérhettük Péter felkészülést, versenyeit és beszámolói nemcsak motiválóak, de nekünk is mindig tanulságosak.
és itthon
Csík Csaba Krisztiánt nem kell bemutatni, hisz bizonyára sokan ismeritek. A Sportos Cukorbetegek Egyesülete tagjaként az utóbbi tíz évben folyamatosan jelen volt az edukációban, közösségépítésben, kisfilmekben, diabos eseményeken. Csaba 34 évesen kapott diagnózisa után kezdett aktívabban sportolni: a városon belül kerékpárral közlekedni, rövid időn belül félmaratont, maratont futott. Ezután jött az úszás-kerékpározás-futás kombinációjából álló triatlon, innen pedig hosszú, kitartó munkával, felkészüléssel egyenes út vezetett az ironman-táv (3,8 km úszás, 180 km kerékpározás, végül 42,2 km futás, azaz egy maraton) teljesítéséhez, amit 2016-ban 12 órán belül sikeresen abszolvált. Ezzel Ő lett, aki cukorbetegként először teljesítette az Ironmant. De kihívásokban azóta sincs hiány: idén egy ultra távú terepbringa versenyen, kerékpáros kalandtúrán indult: a Hungarian Divide-on, amely során Sátoraljaújhelytől a Budai hegyekig (útközben az összes hegyet-völgyet érintve) 730 kilométeren keresztül tizennégyezer méter szinttel, 128 óra alatt szelte át a fél országot önellátó módon, kétkeréken. Az egyesület és a Diabos Bringások Facebook oldalon megosztott videós bejelentkezésein keresztül végigkövethettük a júniusi kalandtúra állomásait, a magyar tájak szépségeit és akadtak sorstársaink, akik bizonyos szakaszokra útitársnak is szegődtek a távon.
Sokunknak adnak erőt, motivációt ezek az átlag feletti, extrém teljesítményez. Mindhárom Sportolónak szívből gratulálunk, és amikre mi is sorstársak mérhetetlenül büszkék vagyunk, és köszönjük, hogy a Példaképek köztünk járnak, példát, mintát mutatva a számunkra lehetetlenre is.
Írta: Zupkó Anett
Mit ad nekem a rendezvény diabos kisgyermek szülőjeként?
Négy éve, mióta a 10 éves fiunk, Huba diabos lett, minden évben részt veszünk a Sportos Cukorbetegek Egyesülete által szervezett rendezvényen, idén is lelkesen jöttünk. Először még, mint friss diabos szülők érkeztünk, és már akkor is jó érzés volt látni, hogy mennyi támogatást és segítséget lehet itt kapni. Sokat lehet abból tanulni, tapasztalatokat gyűjteni, ahogy más szülők végzik a diab-kezelését. Most már az ismerősökkel való találkozás miatt és azért is érkeztünk, hogy akár mi is tudjunk segíteni és támogatni új résztvevőket.
Persze az újabb előadások miatt is jöttünk, igaz idén csak a délutáni kerekasztal beszélgetéseket sikerült meghallgatnunk, de ezeken is nagyon sok hasznos információt szereztünk. Főleg rácsodálkozást élhettünk meg, hogy mennyi mindent is lehet diabosként elérni, legyen szó szinte bármilyen sportágról.
A gyermekeknek szóló programok amellett, hogy jó móka és elfoglalják magukat, több ponton is új ismereteket adhatnak a diabos élet kapcsán, ebben az évben például életmentést is gyakorolhattak. Mindig örülnek a feladatokkal megszerezhető ajándékcsomagnak, és a kipróbálható finomságoknak is.
Most az akadálypályán igazi verseny volt, amit a legfiatalabb korosztályban megnyert a kisebb tesó. A tombola kihagyhatatlan, erről már az elején kijelentették a gyerekek, hogy nem mehetünk előbb haza, mert azt mindenképp meg kell várnunk. Nyertünk, de nem csak a tombolával, hanem a rendezvénnyel is, hiszen megint sok jó élménnyel gazdagodtunk, és erősítést kaptunk, hogy jobb legyen a hétköznapokban is egy diabos gyerkőccel.
Horgas Gábor
Miért jöttem el a 19 éves diabos lányommal?
Előző nap a baráti összejövetel elhúzódott, későn értem haza, vasárnap reggel viszont korán kellett kelnem. Kicsit álmosan, de lelkesen mentem a lányommal együtt a Sportos Cukorbetegek Egyesülete által a Testnevelési Egyetemen szervezett diabétesz világnapra. A lányom érintett a T1D-ben, lassan 9 éve cukorbeteg.
Az SCE rendezvényein rendszeresen veszek részt, és minden túlzás nélkül állíthatom, hogy a mostani diabétesz világnapi rendezvény kiemelkedően jól sikerült. Nagyon professzionálisan volt megszervezve, kiváló szakemberek tartottak érdekesebbnél érdekesebb előadásokat, délután pedig különböző kerekasztal beszélgetéseket lehetett meghallgatni. Ezenkívül kisebb gyerekeknek sportos foglalkozások is voltak, felnőtteknek szűrővizsgálatokon való részvételre is volt lehetőség. A Star Wars csapata is ismét jelen volt a rendezvényen.
Tánc
A megnyitót nagyon vártam, ugyanis a lányom is részt vett benne. Óvodás kora óta táncol, és Majával, a táncpartnerével örömmel táncolták el duótáncukat. Büszkén néztem végig a táncot, szerintem szuperül sikerült, a közönségnek is tetszett.
A délelőtti előadások mind nagyon érdekesek voltak, de nekem Luczay Doktornő ketonokról, és Svébis Doktor úr fehérjékről és zsírokról tartott előadása keltette fel leginkább az érdeklődésem. Ketonmérőnk van, és nagyon hasznos információkat mondott el a Doktornő arról, mikor kell ketont mérni. A Doktor úr előadása is rendkívül szuper volt, új dolgokat tanultam arról, hogy milyen hatása van a fehérjéknek és zsíroknak a vércukorértékre. Néhány elhangzott dolgot azóta is próbálunk több-kevesebb sikerrel a mindennapokba beleépíteni.
A délutáni programok előtt volt lehetőségem az alulában is szétnézni. Találkoztam régi ismerősökkel, jó volt velük néhány szót váltani. A közösség nagyon támogató, segítőkész, bárkitől lehet segítséget kérni, tapasztalatot cserélni.
Délután nagyon vártam a kerekasztal beszélgetéseket. A lányom részt vett az SCE által szerveztt első Sweet Teens programon, és a világnapon több diabéteszes gyermekkel közösen erről a programról beszélgettek. Azért vártam nagyon, mert a programon történt dolgokról itthon nem sokat beszélt, így kíváncsian vártam a beszámolókat.
A rendezvényről vidáman, feltöltődve, sok hasznos, új információ birtokában mentünk haza.
Nagyon örültem, hogy az utolsó pillanatban, (már kabátban), még sikerült egy Star Wars fotót is csinálni.
Alig várom a következő rendezvényt, hogy a diabétesszel kapcsolatban bővítsem tudásomat, és újra találkozhassam a diabétesz által megismert kedves ismerősökkel.
Barta Krisztina
A Diabétesz Világnap 2023 bejegyzés először SportosCukros-én jelent meg.